Eb, Shriek, Cliff, Lube - kutya
2008.06.29. 14:17
Ha tbbet szeretnl megtudni ennek a szereplnek a fajtjrl, akkor kattints ide!
A kutya-flk sovny, kis- s kzpnagysg kztt igen vltoz nagysg test ragadozk. Megnylt, elhegyesed fejk tompa, kopasz, nedves orrkpban vgzdik. A trzs, mely nylnk, kis mancsokkal vgzd vgtagokon nyugszik, hasi rsze felhzdott. A legtbbszr laposan szrztt farok a fldig soha nem r le. Az ells vgtagok legtbbnyire, a htulsk llandan ngyujjak; az ujjakon ers, tompa karmok vannak. Fleik legtbbnyire hromszgletesek, elhegyesedk s nem szertelenl nagyok. A tejmirigy bimbinak szma nyolc s tz kztt ingadozik s szmuk csak egy fajnl nagyobb. Fogkpletk 3 1 4 2 3 1 4 3 Kivtelesen a fogak szma tbb (Otocyon) vagy kevesebb (Cuon, Speothos). A hzikutyknl nevezetesen az egyedek szerint a fogak szma vltoz lehet. A fogak nagy szma jelzi, hogy a fogazat mg nagyon seredet s semmi irnyban klnlegesen nem alkalmazkodott. Az utzpfogak szles koronjukkal tnnek fel, melyek a nvnyi elesg sztrlsre alkalmasak, ezekkel szemben az elzpfogaknak, klnsen a tpfogaknak lesen metsz szle a hsev jelleget mutatja. gy mr a fogazat is jelzi, hogy a kutyk vegyes tpllkot fogyasztanak. A nvnyevsre, a viszonyokhoz mrten hossz blcsatornbl is kvetkeztethetnk, mely a testhosszsgnak 2–7-szerese (Speothos 2,19), mg a gyomor egyszer s kerekded.
A csontos vz, a megnylt koponytl eltekintve, a tbbi ragadozktl nem klnbzik lnyegesen.
A kutya-fle ragadozk az egsz lakott fldn elterjedtek s gyakoriak a legtbb terleten. Elhagyatott, csendes vidkeken s vadonban, hegyekben vagy laplyokon, nagykiterjeds sr erdkben, srsgekben, pusztkon tartzkodnak. Egyesek majdnem llandan barangolnak s egy helyen legfeljebb csak addig tartzkodnak, amg fejletlen utdaik helyhez ktik. Msok a fld alatt regeket snak, vagy lland laksuk gyannt mr kisott fldalatti regeket hasznlnak. Egyesek fleg jjeli, msok csupn fljjeli llatok, nmelyek pedig nappal fldalatti ptmnykben, boztosban, ndasban, vagy magasnvs gabonatblkban, elhagyott s stt sziklk kztt rejtznek el s az jjeli rkban egyenknt vagy trsaikkal bejrjk a vidket. Vndorlsuk kzben tbb mrfldet is befutnak, mikzben zskmnyukra vadsznak s nem egyszer nagyobb falvakat s vrosokat is felkeresnek. Amint virrad, a legkzelebb es bvhelyre hzdnak vissza. Egyesek a magnos letet, vagy a prosat kedvelik. Azok a fajok, melyeknl a hm s a nstny egyideig sszetart, bizonyos krlmnyek kztt nagyobb csordkba verdnek ssze. Megllapthat, hogy az sszes kutyk valban trsasgkedvelk.
A kutyk mozgkonysga alig ll a macskk mgtt. Kapaszkodsra kevsb alkalmas tompa karmaik rvn nem tudnak gy mszni, mint a macskk, br kzlk egyesek alkalmilag alacsony s gas-bogas fra fel is msznak. letk fkppen mgis a talajhoz kttt. Oly magas s hossz ugrsokra sem kpesek, mint a macskk. A tbbi tulajdonsgban a macska-flket inkbb tlszrnyaljk. Kitn s hihetetlenl kitart futk. Kivtel nlkl, st rszben mesterien sznak. Kzttk valban valsgos vzillatokat is tallunk, azaz kutykat, melyek igazi gynyrrel fickndoznak a hullmokban. Jrskzben, mint a macskk, az ujjukra lpnek. Az sszes kutyk rtelmessge nagyon fejlett. Hallsuk alig ll a macskk mgtt, ezzel szemben szaglsuk csodlatramlt finomsgv fejldtt. A lts legtbbszr kevsbb jl fejlett.
A kutyk szellemi kpessge kitn. Mg az alacsonyabb rend fajaik is emltsremlt tanulkonysgrl tanskodnak, egyrszt btorsguk rovsra, mely viszont ms fajoknl rendkvli mrtkben megvan. A magasabbrend kutyk, nevezetesen azok, amelyek emberekkel rintkeznek vagy helyesebben testtel-llekkel az emberhez csatlakoztak, nap-nap utn bizonytjk, hogy szellemi kpessgk oly kifejldst rt el, mint amilyent semmi ms llatnl nem tapasztalunk. Ez a tehetsg a kutykat a legbensbben hozzkttte az emberhez s a tbbi llat fl helyezte.
Tpllkuk fleg emlsllatok s madarakbl szrmaz llati anyagok. A kutyk a frissen elejtett zskmnyt nem eszik szvesebben, mint a dgt, st ez utbbit minden fajuk, gy ltszik, nagyon kedveli. Egyesek mg a csontokat is szvesen rgjk, msok pedig az ember legmocskosabb rlkben is megtalljk a megkvnt tpllkot. Ezenkvl csszmsz llatokat, ktlteket, halakat, kagylsllatokat, rkokat, rovarokat s mzet, gymlcst, mezei s kerti termseket, st fargyeket, nvnysarjakat, gykereket, fvet s moht is esznek. Nmelyek igen falnkok s tbbet zskmnyolnak, mint amennyit elfogyasztanak. Vrszomjuk oly elrettent alakban nyilvnulhat, mint azt egyes macskafajoknl s nyesteknl tapasztalhatjuk. A kutyk kztt egyetlen egy sincs olyan, mely a meglt zskmny vrtl megrszegednk.
A kutyk termkenysge nagyobb, mint a macskk. Utdaik szma olykor az emlsllatok termkenysgnek legvgs hatrait ri el. Kzepes szmts szerint a kutyk 4–9 klykt vetnek; kivtelesen egy anyakutya 18, st 23 klyket is hozott a vilgra. A klykek szmnak emltett gyarapodsa csak a hzillatoknl szlelhet. Elfordul az is, hogy az apakutya, amint megteheti, vagy ms kankutya a nstny klykeit felfalja. Az utbbira kivltkppen farkasok s rkk hajlamosak, amelyek bizonyos krlmnyek kztt hasonmsukat sem kmlik meg. A legtbb fajnl egyttrzs tapasztalhat a fiatal klykkkel szemben. Az anyakutyk klykeiket valsgos nfelldozssal nevelik.
Bizonyos kutyafajok tmeges elszaporodsa esetben az egsz csald okozta kr meglehetsen jelents s ez okbl az emberisgre kros fajokat mindentt irgalmatlanul irtjk. Evvel szemben a kisebb fajok azzal, hogy krtkony rgcslllatokat s rovarokat puszttanak, valamint a dgevssel s ms hulladk elfogyasztsval, tovbb prmjk, brk s fogaik hasznlhatsgval hasznot nyujtanak. Amikor az egsz kutyacsald ltal okozott krt s hasznot mrlegeljk, ktsgtelen, hogy a kett kzl melyik marad tlslyban, mert a hzillatokk lett kutyk, a mi leghsgesebb bartaink, oly sok nlklzhetetlen s ptolhatatlan szolglatot teljestenek, hogy a vadonlknek krtevse, ezeknek hasznval szemben, szmtsba alig jhet.
Fldnk trtnetben a kutya-flk mr nagyon korn jelentkeztek. A legsibb Canida az eurpai Felseocnbl val Cynodictis, mely a klnben fleg Amerika Felseocnjben honos Cynodictinae-k kpviselje. Ezek a viverrkhoz mg nagyon hasonl llatok, ppgy, mint a viverrk, a kreodonti Miacidae-bl vezethetk le. A Cynodictinae-bl a kutya-flk (Caninae) fejldtek ki. A kutyanemzetsg legsibb kpviselje egyedl a toszkanai Felspliocnbl val Canis etruscus Major nven lert farkas.
Az l kutya-flket rendszertanilag Huxley nyomn az Alopecoidea (rkaalak, Burmeister Vulpes sora) s Thooidea (farkasalak, Burmeister Lupus sora) csoportokba osztjk. De Burmeister („Fauna brasiliensis”) s Studer („Abhandl. Schweiz. palont. Gesellsch.”, 1901.) az jvilgiakra s Hilzheimer („Zoologica”, 1908.) az vilgiakra vonatkozlag kimutattk, hogy a kett kztt kzpalakok is vannak. Hilzheimer nevezetesen kimutatta, hogy a farkastl a rkig a fokozatos talakulsok tkletes sora llthat fel. Ez okbl a legelnysebb, ha az sszes 42 foggal elltott kutya-flket a Canis L. alatt egyestjk s e nemen bell legfeljebb alnemeket ismernk el. E mellett azonban a Huxley-fle beosztsnak rtkt nem szabad lebecslni mindenekeltt a hzikutynak leszrmazsra vonatkoz kutatsoknl. Ez a beoszts annl is inkbb fontos, mert az sszes vadkutyk valamilyen rkaalak jelleg rvn a trzsrokonsgbl kizrhatk.
Az eltr fogazat, valamint nhny ms jelleg rvn, a Canis nemzetsgen kvl, az Otocyon, Cuon, Lycaon s Speothos nemek klnbztethetk meg.
A kutya-flknek fajtkra s alfajtkra val beosztsa a macskaflkhez hasonl, vagy azoknl nagyobb nehzsgeket okoz, mert nemcsak szrmjk, hanem koponyaalakulsuk szerint is igen vltozatosak, mint azt Winge („E Museo Lundii”), Studer („Mitt. Naturf. Gesellsch.” Bern 1905.) s Hilzheimer („Zoologica”) az szakafrikai fajtkra vonatkozlag megllaptottk. Lnnberg („Schwed. Zool. Exp. nach dem Kilimandjaro”) nyomatkosan mondja. „A kutya-flk fajai jobban vltoznak, mint azt akrmelyik modern kutat elismerni akarn.”
|