Winslow, Napfény úr - patkány
2008.06.29. 14:07
Ha többet szeretnél megtudni ennek a szereplőnek a fajtájáról, akkor kattints ide!
A vándorpatkány (Rattus norvegicus) az emlősök (Mammalia) osztályába a rágcsálók (Rodentia) rendjébe és az egérfélék (Muridae) családjába tartozó faj.
Rendszertan
Ország:
|
Állatok (Animalia)
|
Törzs:
|
Gerinchúrosok (Chordata)
|
Altörzs:
|
Gerincesek (Vertebrata)
|
Osztály:
|
Emlősök (Mammalia)
|
Rend:
|
Rágcsálók (Rodentia)
|
Család:
|
Egérfélék (Muridae)
|
Alcsalád:
|
Egérformák (Murinae)
|
Nem:
|
Rattus
|
Faj:
|
R. norvegicus
|
Előfordulása
Igen gyakori, az egész Földön elterjedt. Levezető csatornákban, pincékben, istállókban, trágyatelepeken, ólakban üti fel tanyáját. Világvárosokban valóságos csapás, irtását törvény rendeli el.
Megjelenése
Szőrének színe a hátoldalon barnás, sárgásszürke, a hasán és a lábán fehéres. Farka épphogy eléri az orrát, vagy kicsit rövidebb. Füle előrehajtva nem takarja el a szemét.
A kedvenc patkányoknak számtalan tenyésztett szín- és formaváltozata van, pl. ezüst, borostyán, csokoládé, krémszínű, göndörszőrű, kerek fülű...stb.
Alfajai
- Rattus norvegicus albinicus
- Rattus norvegicus norvegicus
Életmódja
Ragaszkodnak a megszokott dolgaikhoz (búvóhelyükhöz, és szagjelzéseikkel ellátott útvonalaikhoz). Az ezekre az útvonalakra kihelyezett méreggel van esély az ellenük való küzdelemben. Figyelembe kell venni azonban, hogy a patkány gyanakvó, igen óvatos állat. A hagyományos csapdák általában hatástalanok, a méregből pedig nem esznek, ha látják, hogy elpusztult a társuk. Ezért csak olyan méreg eredményes, ami nagyon lassan fejti ki mérgező hatását, mert csak így van esély arra, hogy több példány is egyen a méregből (a legtöbb patkányméreg ilyen). Ráadásul a többségük gyorsan ellenállóvá válik a méreggel szemben…
Szaporodása
Igen szapora faj. Nagyon korán, 8 hetes korukban ivaréretté válnak. A patkányok peteérési ciklusa rövid, mindössze 5 nap. A vemhességi idő 21-23 nap, egy kifejlett nőstény 1-23 utódot is világra hozhat, az átlagos alomméret 9-11 kölyök. Az újszülött patkányok teljesen tehetetlenek -csupaszok, süketek, szemrésük zárt- de rohamosan fejlődnek. A fiatalok szőrzete 10 napos korban kezd kiütközni, szemeik pedig a rákövetkező héten nyílnak ki. Ezután már kimerészkednek a fészekből, 21-23 napos korukban válnak le anyjuktól.
Rokonai
A házi patkány (Rattus rattus) kisebb, háta sötétbarna, hasa szürkésfekete, farka hosszabb az orránál, füle előrehajtva eltakarja a szemét. Leginkább onnan ismerjük, hogy hozzájuk köthető a középkori pestisjárvány. (Valójában a vándorpatkánynak köszönhetjük, hogy a pestis lényegében nem okoz manapság nagy problémát, mert megjelenésekor szinte teljesen kiszorította a házi patkányokat) Kis számban fordul elő, főleg padlásokon, magtárakban található, inkább növényevő, kártékony. Az ókorban települt be Európába, őshazája Délkelet-Ázsiában található. Hazánkban már csak a Dunántúlon előforduló, ritka faj.
Múlt század elejére a vándorpatkány legfőbb élőhelyévé a szennyvíz csatornák váltak. Jól úsznak (akár 72 órán keresztül(!)), képesek a csatornán keresztül bejutni bármely lakásba, ami rácsatlakozik a csatornarendszerre. Mindent megrágnak. Egymást a szaguk alapján különböztetik meg. Tájékozódásukhoz a hangadást is felhasználják.
Érdekességek
- A legelterjedtebben használt kísérleti alanyai a gyógyszergyáraknak, vegyi üzemeknek, és a velük végzett labirintus, és egyéb tanulási tesztek pedig a kísérleti pszichológia egyik fő irányzatát képviselik.
- Kitűnő atléták, 10 másodperc alatt futják a 100 métert, napokig képes úszni, és akár 1,5 métert is képes ugrani.
- Az egyik leginkább „patkánymentes főváros” Budapest, köszönhetően az 1971 óta tartó hatékony irtásnak (addig Budapest nagyon fertőzöttnek számított, a házak 33%-a, a belvárosban gyakorlatilag 100%-a fertőzött volt, lényegében minden lakás, ház csatorna rendelkezett legalább egy példánnyal. 1971-ben a városvezetés – megelégelve ezt az állapotot – 2 éves küzdelem árán kiirtotta őket. Manapság kb. 0,8%-os az átlagos fertőzöttség Budapesten a 2%-os egészségügyi határértékhez képest). Legtöbbjüket egyébként a természet pusztítja el. Egy kiadós eső utáni hirtelen vízszintemelkedés pusztítja el a legtöbb patkányt (hiába kitűnő úszók, a hirtelen áradásban megfulladhatnak).
- Manapság nem csak hajón utaznak, hanem repülőgépen is (hiába próbálják irtani őket). A Columbia űrsikló pl. egyik útja alkalmával 6 „potyautas” patkányt is magával szállított…
- Ötemeletnyi zuhanás után is sértetlen maradnak.
- Fölmásznak a falon, az esőcsatornán. Többször látták, amint a patkányok a háztetőn galambra vadásznak.
- Ha izmos lábaikkal elrugaszkodnak, hetven centiméteres magasságba is képesek felugrani.
- Képesek a csatornán keresztül (konkrétan a WC-n keresztül) bejutni bármely lakásba, ami rácsatlakozik a csatornarendszerre.
- Az etológusok olyan patkányfajokat is fölfedeztek, amelyek az élelemhiány miatt a fákra költöztek, majd ottragadtak.
- Éjszaka és hajnalban a legaktívabbak.
- Ha semmilyen élelmet nem találnak, feslett cipőkkel, szappannal, sőt papírral is beérik.
- Fogaikkal cm²-enként 1,7 tonnás erő kifejtésére képesek.
- Átrágják a betont, a műanyagot, a fát és a fémeket.
- Indiában szent állatként tisztelik és etetik a patkányokat.
- A passzív kannibál – Ha áthidalhatatlanná válik az élelemhiány, a patkánymama ráfanyalodik a kicsinyeire, sőt egy ép ésszel felfoghatatlan jelenség is bekövetkezik. A biológusok kísérletekkel igazolták, hogy ilyenkor a vemhes nőstény méhében élelemmé oldódik az ivadék.
Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Patk%C3%A1ny
|